COMMITTEES OF THE UGANDA NURSES AND MIDWIVES COUNCIL (UNMC) 2015/2018

CHAIRPERSON:                                       SR. STELLA JOSEPHINE NAMATOVU

DEPUTY CHAIRPERSON:                   MR. KYALIGONZA ATWOKI DAVID

A)           Disciplinary Committee (DC)

1)    Ms. Catherine Odeke                                   Chairperson

2)    Mr. Mpiima K. Patrick                                 Member

3)    Dr. Nyankori Fred                                         Member

4)    Dr. Rose Chalo Nabirye                                Member

5)    Mr. Wakida John Kennedy                          Member |Secretary

Secretariat staff

6)    Ms. Nassuna Rebecca                                     Co-opted  member

(Deputy Registrar)

7)    Mrs. Muwema Mercy Mwanja                      Co-opted member|min. secretary

(Quality Assurance Manager)

8)    Ms. Nalunkuuma Edith                                   Co-opted member

(Legal Officer)

 B)           Inspectorate and Quality Assurance Committee (IQAC)

1)    Mr. Kyaligonza A. David                                  Chairperson

2)    Mrs. Orone Kanya Christine                            Member

3)    Ms. Tiko Mary                                                      Member

4)    Mr. Wakida John Kennedy                              Member /Secretary

Secretariat staff

5)    Ms. Nassuna Rebecca                                       Co-opted  member

(Deputy Registrar)

6)    Mrs. Muwema Mercy Mwanja                        Co-opted member/min. secretary

(Quality Assurance Manager)

C)   Finance, Planning  and Administration Committee(FPAC)

1)    Ms. Angela  Ilakut Margaret Onyait              Chairperson

2)    Mr. Muyinda Ali                                                  Member

3)    Hon. Lematia Ruth M.O                                   Member

4)    Ms. Among Millie                                              Member

5)    Mr. Wakida John Kennedy                             Member /secretary

Secretariat staff

6)    Ms. Nassuna Rebecca                                      Co-opted  member

(Deputy Registrar)

7)    Mr. Olinga Moses                                            Co-opted member/min secretary

(Accountant)

D)           Education, Training and Registration/Enrolment Committee (ETRC)

1)    Dr. Nabirye Rose Chalo                               Chairperson

2)    Ms. Namyalo Sarah                                      Member

3)    Ms. Naggulu Immaculate                            Member

4)    Mrs. Kasujja Gertrude                                  Member

5)    Mr. Wakida John Kennedy                        Member | secretary

Secretariat staff

6)    Ms. Nassuna Rebecca                                Co-opted  member

(Deputy Registrar)

7)    Mrs. Mubeezi Petua Mary                          Co-opted member|min secretary

(Education, Training & Registration Manager)

E)           Internal Audit Committee (IAC)

 1)    Ms. Amuge Beatrice                                       Chairperson

2)    Hon. Lematia Ruth M.O                                Member

3)    Mr. Wakida John Kennedy                           Member | secretary

4)    Representatives from UNMU and UNMA (2)   Members

Secretariat staff

5)    Ms. Nassuna Rebecca                                      Co-opted  member

(Deputy Registrar)

6)    Mr. Isingoma Frederick                                Co-opted member |Min Secretary

F)           FULL COUNCIL MEETING

 Secretariat staff

 1)    Ms. Edith Nalunkuuma (Legal Officer)

2)    Ms. Proscovia Nakamya (Personal Secretary)